Informacja o Zwi±zku

Informacja o Zwi±zku:

Historia Zwi±zku Miêdzygminnego siêga 1991 roku. Wtedy to gminy Ponidzia podpisa³y umowê – porozumienie w sprawie wspólnej realizacji inwestycji z zakresu zaopatrzenia w wodê. Gminy zainteresowane przedsiêwziêciem same nie by³y w stanie ud¼wign±æ jego kosztów - to gminy o niskim dochodach, typowo rolnicze. W 1993 roku gminy porozumienia utworzy³y Zwi±zek Miêdzygminny „NIDA 2000”. Zwi±zek uzyska³ osobowo¶æ prawn± przez wpisanie do Rejestru Zwi±zków Miêdzygminnych prowadzonego przez Urz±d Rady Ministrów pod poz. 97 z dat± 14.09 1993 roku. Statut Zwi±zku opublikowany zosta³ w Dzienniku Urzêdowym Województwa Kieleckiego z 1997 roku nr 24 poz. 95. Zwi±zek okre¶li³ w statucie w 1997 roku, ¿e najwa¿niejszym celem jest zaopatrzenie ludno¶ci gmin zrzeszonych w Zwi±zku w wodê. Zaopatrzenie w wodê na cele komunalno – bytowe dla regionów wiejskich i ma³ych miast, oparte jest o ujêcia wg³êbne i wykorzystanie wód podziemnych.

Pomimo trudnych warunków geologicznych z punktu widzenia ich wodono¶no¶ci dla wiêkszo¶ci województwa ¶wiêtokrzyskiego, studnie g³êbinowe s± najczêstszym ¼ród³em wody dla wsi. Wszêdzie tam gdzie mo¿liwe by³o pozyskanie wody ze ¼róde³ wg³êbnych, lokalne w³adze Gmin czy te¿ powstaj±ce samorzutnie Spo³eczne Komitety zrealizowa³y inwestycje, które pozwoli³y rozwi±zaæ ich lokalne problemy zaopatrzenia w wodê. Niemo¿liwe jest to na terenach Niecki Nidziañskiej, gdzie wystêpuj± bezwodne i³y krakowieckie. Wystêpuj± tu wody silnie zmineralizowane siarczanami. Wydajno¶æ istniej±cych na tym terenie systematycznie maleje, a pozyskiwanie nowych z uwagi na budowê geologiczn± terenu jest bardzo utrudnione i nie gwarantuje wody o odpowiedniej jako¶ci. Jedynym mo¿liwym sposobem na pozyskanie wody pitnej dla mieszkañców terenów nadnidziañskich by³a inwestycja zapisana w „Strategii rozwoju województwa” pod has³em: „Wodoci±g Regionalny Nowy Korczyn – „NIDA 2000” . Jednak realizacja tej inwestycji wymaga³a bardzo du¿ych ¶rodków finansowych. Bez pomocy Unii Europejskiej nie by³a mo¿liwa do wykonania. Pierwsz± pomoc z Unii Europejskiej Zwi±zek otrzyma³ w 1997 roku. Pomoc polega³a na sfinansowaniu koncepcji zaopatrzenia w wodê gmin – cz³onków Zwi±zku i wykonania podk³adów sytuacyjno – wysoko¶ciowych dla gmin objêtych koncepcj±. By³y to ¶rodki funduszu Phare. Opracowana koncepcja wyznacza³a trasy sieci wodoci±gowej oraz ¶rednice sieci w gminach zrzeszonych w Zwi±zku w oparciu o bilans wody i jej zapotrzebowanie w poszczególnych miejscowo¶ciach. Wykonane mapy sytuacyjno – wysoko¶ciowe zosta³y zaewidencjonowane w O¶rodkach dokumentacji geodezyjnej. ¦rodki z funduszu Phare przekazywane by³y na realizacjê programów Nr PL9312-08-01 Etap I i P9506-02-11 Etap II za po¶rednictwem Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa.

W 1998 roku Zwi±zek Miêdzygminny zleci³ opracowanie Studium Wykonalno¶ci Inwestycji. Opracowanie wskazywa³o kolejne kroki na etapie projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji, niezbêdne dla powodzenia ca³ej inwestycji. W 1999 roku zosta³ przygotowany wniosek o dofinansowanie kolejnego etapu inwestycji z programu Unii Europejskiej Phare INRED – „Budowa ujêcia wody na rzece Nidzie”. Ujêcie wody zlokalizowane zosta³o na prawym brzegu rzeki Nidy w s±siedztwie miejscowo¶ci Stary Korczyn, gmina Nowy Korczyn. Dla u³atwienia wyboru sposobu ujêcia wody opracowana zosta³a Ocena Oddzia³ywania na ¦rodowisko. Ocena pozwoli³a na wybór takiego rozwi±zania, które najmniej kolidowa³o z warto¶ciami ¶rodowiska oraz powodowa³o najmniej zak³óceñ w ¶rodowisku. Pobór wody praktycznie nie ma wp³ywu na obni¿enie stanu wody w rzece Nidzie na koñcowym odcinku rzeki. Brzegowe ujêcie na rzece Nidzie o wydajno¶ci 22500 m3/dobê zawiera nastêpuj±ce elementy: Czê¶æ wlotowa ujêcia, trzy komory czerpne, komorê zasuw, ruroci±g t³oczny i ruroci±g kablowy, pompy zasuwy, zawory. Koszt inwestycji wyniós³ 1 560 738 z³otych tj. 343.104,78 EURO. Dotacja z programu INRED wynios³a 127.570,56 EURO co stanowi 37% kosztów budowy ujêcia. Zadanie pod nazw± „Budowa Ujêcia wody na rzece Nidzie w m. Stary Korczyn, gm. Nowy Korczyn” Nr PL 9706/02/02/L010 wykonane by³o prawid³owo i w terminie zgodnym z Umow±. Inwestycjê zakoñczono w 2000 roku. W efekcie zrealizowania projektu wybudowano ujêcie wody na rzece Nidzie w miejscowo¶ci Stary Korczyn gmina Nowy Korczyn, które jest pocz±tkowym cz³onem technologicznym w procesie ujêcia wody, uzdatnienia do spo¿ycia i transportu dla ludno¶ci.

Celem projektu by³o umo¿liwienie rozwoju obszarów wiejskich po³o¿onych na terenie Gmin – Cz³onków Zwi±zku. Funkcj± celu jest dostarczenie wystarczaj±cej ilo¶ci wody dobrej, zdrowej, przydatnej do spo¿ycia i celów gospodarczych. Wykonanie tego etapu pozwoli³o nam przygotowaæ siê do realizacji inwestycji o znacznie wiêkszych kosztach, przy udziale ¶rodków unijnych. Tak± inwestycj± by³a „Budowa Stacji Uzdatniania Wody dla regionu Ponidzia”. Ogó³em koszt zadania wyniós³ ok. 6.000.000 EURO z tego udzia³ UE – 4.318.609,96 EURO, ¶rodki pochodz±ce z dotacji celowej bud¿etu - 12,39%, Na pozosta³± warto¶æ kontraktu Zwi±zek otrzyma³ po¿yczkê z WFO¦iGW w Kielcach. Sposób ujêcia i uzdatniania wody mo¿e stanowiæ zasadniczy powód do uczynienia atrakcyjno¶ci terenu dla lokalizacji dzia³alno¶ci gospodarczych uwarunkowanych sta³ym i stabilnym dostarczaniem w³a¶ciwej jako¶ci wody oraz istnieniem pozosta³ej infrastruktury (kanalizacji i oczyszczalni ¶cieków).


Zwi±zek Miêdzygminny
Stary Korczyn, 28-136 Nowy Korczyn
tel. 41 3799126 fax. 41 3799126
www.nida2000.realnet.pl